Produkty pielęgnacyjne, które znajdziemy w szafce dbającej o siebie kobiety to: kremy wszelakie; na dzień, na noc, pod oczy, balsam do ciała, pielęgnacyjna maseczka, dopasowany podkład, tonik, tusz do rzęs, paleta cieni, puder, mleczko do demakijażu, żel do mycia twarzy i tak dalej. To zaledwie kilka podstawowych kosmetyków. Mamy ich dużo-tak to prawda. Warto przypomnieć sobie, że skóra to największy, najcięższy i niezwykle ważny organ ludzkiego ciała. Chroni nas, broni, przepuszcza składniki do głębszych tkanek, reguluje ciepłotę ciała, usuwa toksyny, zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, reguluje gospodarkę wodną, sygnalizuje choroby, chroni nas jako niezawodne „opakowanie”. Ilość propozycji koncernów kosmetycznych sprawia, że ugina się niejedna półka w drogerii sieciowej. Oferują one szeroką gamę produktów w różnych kategoriach cenowych i przeróżnej jakości. Właściwie każdy powinien znaleźć coś dla siebie, coś, co ma spełnić daną mu obietnicę: odmłodzić, rozjaśnić, wygładzić, zniwelować problemy skórne. Czy tak jest naprawdę? A jak wygląda kosmetyczka lub szafeczka kobiety która preferuje naturalne rozwiązania? Weganizm (czyli to co pochodzi z roślin, bez udziału zwierząt) nie oznacza jedynie niejedzenia mięsa ( tu wybór jest Twój) i produktów odzwierzęcych. To swoisty styl i podejście do życia, które mają wpływ na wszystkie jego dziedziny. Dlatego nikt nie powinien być zaskoczony faktem, że istnieje coś takiego jak kosmetyki naturalne i wegańskie.

JAKIE KOSMETYKI MOŻNA NAZWAĆ KOSMETYKAMI BIO?
Produkty naturalne/wegańskie branży kosmetycznej, tak zwane „cruelty-free” ( w wolnym tłumaczeniu „bez okrucieństwa- chodzi oczywiście o testy na zwierzakach i niszczenie ich naturalnego środowiska – przykładem mogą być pszczoły), to w Polsce stale rozwijająca się nisza, choć nadal mało powszechna. Wynika to głównie z niskiej świadomości społecznej tego z jakich substancji korzystają wielkie koncerny kosmetyczne i jakich nadużyć się dopuszczają przy ich produkcji. Jest niewyobrażalne, co nadal znajduje się w składzie bardzo popularnych marek…i nadal jest dopuszczone do produkcji kosmetyków. Jężeli chodzi o kosmetyki wegańskie, są one trudno dostępne w sieciowych drogeriach, ale ich zakup przez internet nie stanowi żadnego problemu.
Kluczowe różnice pomiędzy kosmetykami wegańskimi/naturalnymi a „zwykłymi”.
Nie zawierają one substancji pochodzenia zwierzęcego – w kosmetykach wegańskich stosuje się wyłącznie wyciągi roślinne, mineralne, naturalne, bez parabenów, bez SLS, bez nafty. Oznacza to również, że np. w wegańskich kremach nie znajdziemy dodatku pyłku pszczelego, lub mleka – żadnych składników odzwierzęcych!
Nie są testowane na zwierzętach – zarówno gotowe produkty, jak i półprodukty stosowane do wytwarzania kosmetyków wegańskich nie mogą być testowane na zwierzętach. Czasem producenci złudnie informują, iż ich produkty nie są testowane na zwierzakach, ale co z tego, skoro ich poszczególne składniki nadal są.
To dwa podstawowe warunki, które muszą spełniać kosmetyki dla wegan/ ludzi ceniących naturę. Nie jedyne ale podstawowe. Może się więc zupełnie przypadkiem okazać, że zwykły szampon, którego dotychczas używaliśmy jest kosmetykiem wegańskim. Wbrew pozorom, niektóre marki mają w swojej masowej ofercie kilka produktów bio, ale rzadko o tym informują na etykietach. Istnieją jednak firmy, które zajmują się wyłącznie produkcją tego typu produktów, suplementów czy kosmetyków. To o tyle dobry wybór, że są to produkty wysokiej jakości. Producenci dbając o prawa zwierząt, jednocześnie starają się dbać o kwestie ekologiczne, ochronę środowiska ( opakowania biodegradowalne, recycling, udział w programach oświatowych), oraz przede wszystkim o zdrowie swoich klientów. Warto zwrócić uwagę na markę ARBONNE. Te produkty są tak wyjątkowe nie tylko dzięki temu, co znajduje się w ich składzie. Znaczenie ma również to, czego nie używamy w procesie wytwarzania. Łączone są najkorzystniejsze składniki pochodzenia roślinnego, dary natury, z wiedzą zaczerpniętą z dziedziny zielonej chemii. Te kosmetyki powstają w oparciu o uczciwość, specjalistyczną wiedzę i nowatorskie pomysły. Komponowane są odpowiedzialnie, z jednoczesną dbałością o dobro naszej planety.

KOSMETYKI WEGAŃSKIE/NATURALNE – CERTYFKATY.
Kosmetyki bio i dla wegan często oznaczane są certyfikatami ekologicznymi (na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu), a zdobycie takiego certyfikatu przez daną firmę wymaga spełnienia wielu wyśrubowanych norm. Certyfikat jest gwarancją, że do produkcji kosmetyku użyto produktów pochodzących z ekologicznych upraw, bez użycia GMO. Kolejną zaletą bio- kosmetyków jest fakt, że w ich składzie nie znajdziemy żadnych szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby nam zaszkodzić. Producenci nie dodają do nich substancji zapachowych, chemicznych konserwantów, barwników, ani zagęszczaczy. Oczywiście brak substancji konserwujących oznacza, że krem czy maseczka będą miały nieco krótszy termin przydatności, ale nasza skóra z pewnością nam się za to odwdzięczy. Następnym razem, wybierając kosmetyki dla siebie, będziemy szukać wartościowych produktów. Serwujemy je przecież codziennie własnej skórze, a z niej jak wiadomo masa składników przenika w głąb naszego ciała. Warto dwa razy przeczytać etykietę i sprawdzić czy mamy do czynienia z produktem wegańskim, naturalnym i po prostu zdrowym.
Zmieńmy kosmetyki na te najlepsze. Nasze codzienne wybory maja duże znaczenie.