Coraz częściej przy kupnie nowych aut stajemy przed opcją wyboru auta z napędem na tylne koła bądź napędem na 4 koła. Każde z tych rozwiązań cechują konkretne plusy i minusy o których warto wiedzieć przed zakupem szczególnie nowego auta. Jakie są to kwestie? Postaramy się to omówić w dzisiejszym artykule.

Jeszcze kilka lat temu napęd miał znaczenie tylko dla samochodów stricte kupowanych do celów sportowych a także dla klasy zwanej premium. Dziś trendy jednak zmieniają się i coraz więcej modeli nowych aut ma propozycje dostępne w napędzie 4×4 bądź na tylny napęd. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko ze względu na coraz to bardziej rosnące zapotrzebowanie także wśród klientów indywidualnych. Coraz więcej osób docenia plusy obu rozwiązań, dlatego też klienci oczekują aut w segmentach na tylny napęd a także na cztery koła.

Napęd na tył – dla kogo jest to rozwiązanie?

Napęd na tył nie bez powodu kojarzy się nam ze sportowymi samochodami i torem jazdy. Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość świetnej nauki jazdy w trudnych warunkach i nie tylko. Napęd na tył jest rozwiązaniem dla amatorów sportów jazdy, którzy doskonale czują się za kierownicą. Nie jest jednak tak, że wsiadając do auta z tylnym napędem nie poradzimy sobie. W takim aucie trzeba mieć po prostu więcej pokory za kierownicą.

Jeśli jednak mamy na tyle odwagi i odpowiedzialności aby prowadzić samochód bardziej wymagający niż pozostałe, a który daje więcej radości z jazdy w różnych momentach, to samochód z napędem na tył jest zdecydowanie dla nas. W sytuacjach kiedy faktycznie lubimy od czasu do czasu wybrać się na tor, będzie to rozwiązanie najlepsze z możliwych do uzyskania. Również kiedy spadnie trochę śniegu, będziemy mieli wiele okazji do zabawy na lokalnym, pustym parkingu bądź na wyłączonej z ruchu drodze.

Napęd 4×4 – dlaczego jest coraz chętniej wybierany?

Prawdą jest stwierdzenie iż na Polskim rynku zarówno samochodów nowych jak i na rynku wtórnym znajdziemy coraz więcej samochodów z napędem 4×4. Dewiza która jeszcze kilka lat temu kojarzyła się nam z samochodami terenowymi dziś przechodzi do wielu innych segmentów motoryzacyjnych.

Dla prostego przykładu warto zwrócić uwagę, że w segmencie limuzyn mamy bardzo dużo samochodów z napędem 4×4. Co ciekawe trafiają one do większości bardziej znanych modeli (dla przykładu Ford Mondeo, Volkswagen Passat). Co sprawia że napęd 4×4 jest atutem w naszym aucie?

Większość z nas lubi mieć pełną kontrolę w swoim pojeździe. Bezpieczeństwo w aucie typu 4×4 jest zdecydowanie odczuwalne w czasie jazdy, a także dokłada nam wiele komfortu podczas samej jazdy. Wybierając auto z napędem na wszystkie koła o wiele łagodniej odczuwamy start na światłach, jak i zatrzymywanie się samochodu. Minusem tego rozwiązania może być cena auta, która w wypadku napędu na 4 koła w tym samym modelu będzie zdecydowanie większa, niż auta z napędem na przód, bądź na tył.

Podczas wyboru auta warto kierować się własnymi potrzebami, a także przeanalizować dokładnie przeznaczenie naszego samochodu, oraz warunków i miejsc w jakich będzie ono głównie użytkowane.