Google przedstawia Stadia, ofertę gier w chmurze wprowadzoną w tym roku w Europie
Stało się – gigant internetowy uruchamia grę wideo w chmurze. Dzięki Stadia Google chce, abyś zapomniał o swojej konsoli i umożliwił Ci natychmiastowy dostęp do gier, bez względu na używany terminal. Jest tylko jedno ograniczenie: mieć solidne połączenie z Internetem.

Stadia całkowicie dematerializuje twoje gry wideo, deportując wykonanie gry na zdalny serwer. Wynik: nie potrzeba konsoli ani wydajnego automatu do grania. Twój telefon komórkowy, podłączony do telewizora Chromecast, tablet lub starzejący się komputer z Chrome załatwią sprawę. Jednak pod jednym ważnym warunkiem: mieć solidne połączenie szerokopasmowe, zarówno do niezawodnego odbierania strumieniowych obrazów z gry, jak i do zminimalizowania opóźnień po wejściu do elementów sterujących kontrolera.

Wymagany minimalny przepływ nie jest jeszcze znany. Ale Google obiecuje co najmniej 1080p, a nawet 4K HDR przy 60 klatkach na sekundę, jeśli połączenie jest wystarczająco dobre.

Zalety Stadia? Możesz zapomnieć o żmudnych pobraniach i niekończących się instalacjach. Gry, które działają w centrach danych Google, zostaną uruchomione natychmiast, a Ty możesz łatwo uruchomić grę na telewizorze, aby zakończyć na smartfonie.

Stadia będzie ściśle powiązane z YouTube. Przy okazji kilku demonstracji na scenie Google pokazał, że możliwe byłoby odtwarzanie równoległe na swojej platformie wideo. Możliwe będzie również uruchomienie tytułu przesyłanego strumieniowo przez streamer, za pomocą nowego przycisku, który pojawi się na Youtube. Co więcej, możemy w dowolnym momencie udostępnić swoją obecną grę za pośrednictwem linku, aby zaprosić naszych przyjaciół do oglądania nas, dołączania do imprezy … lub do jej wznowienia.