Podczas drugiego etapu swojej europejskiej trasy Xi Jinping spotka się w niedzielę 24 marca z księciem Albertem II i musi pozostać tam tylko kilka godzin przed wyjazdem do Francji. To pierwszy raz, gdy urzędujący prezydent Chin oficjalnie odwiedza Monako. Wizyta biznesowa Huawei.
Xi Jinping rozpocznie swój pobyt we Francji na Lazurowym Wybrzeżu.

Na pierwszy rzut oka wizyta Xi Jinpinga w księstwie może zaskoczyć. Chiny i Monako są z pewnością przyjaciółmi, ale daleki od bycia głównymi partnerami: wielkość handlu między tymi dwoma krajami wyniosła tylko 130 milionów euro w ubiegłym roku. To niewiele dla chińskiego giganta – drugiej co do wielkości gospodarki świata.

„Głównym celem jest dalsze angażowanie się w dialog w kwestiach dotyczących całej planety, w tym kwestii środowiskowych. Są to, jak sądzę, sprawy, które będą dominować w wymianie zdań między dwoma szefami państw bardziej niż w kwestiach czysto ekonomicznych – powiedział Jean Castellini, minister finansów i gospodarki Monako.

Ale przede wszystkim ta bardzo symboliczna oficjalna wizyta odzwierciedla dyplomację gospodarczą Chin. We wrześniu ubiegłego roku książę Albert II przebywał w Chinach przez cztery dni. Była to okazja dla Monaco Telecom do podpisania z Huawei porozumienia w sprawie uczynienia księstwa „pierwszym krajem w pełni objętym przez 5G”, zgodnie z duchem czasu.